Нажмите "Enter", чтобы перейти к контенту

Як навчити дитину читати

Навчитися читати — це процес, який, як і математика, поступово структурується. У цій статті розглянемо, як ваша дитина насправді вчиться читати з першої літери по перше слово.

Як діти вчаться читати?

Існує кілька наукових моделей процесу читання. Ця стаття про створення основних навичок читання, тобто про здатнiсть формування слів з букв. Так який же шлях пройде ваша дитина, щоб навчитися читати?

Етап 1: Імітація

Навчання читанню починається з «імітації» читання, коли ваша дитина «читає» книгу, як іграшку, навіть якщо книгу тримає догори ногами. Також може бути, що дитина пише вам «листи» хвилястими рядками.

На цьому етапі відбувається дещо важливе: дитина поступово дізнається, що зображення ілюструють текст і що книга читається технічно (порядок читання: зверху вниз і зліва направо).

Етап 2: Читання, засноване на образних характеристиках

На цьому рівні ваша дитина розпізнає букви і слова як образи. Наприклад, дитина читає торгові марки або розпізнає магазин, в який ви ходите, по знакам. Наприклад, може зрозуміти, що «кафе» — це кафе, а «школа» — це школа і т.д. Дуже швидко ваша дитина дізнається своє ім’я.

Етап 3: Найменування звуків

На цьому етапі діти вивчають, як звучать букви. Важливо відзначити, що чим раніше дитина зможе вивчити всі літери напам’ять, тим швидше вона зробить наступний крок (перехід від букв до складiв).

Етап 4: Читання по складах

На цьому етапі ваша дитина починає з’єднувати букви (синтез). Ця фаза може зайняти багато часу — це великий крок! Тут ви можете підтримати свою дитину, неодноразово уточнюючи принцип з’єднання складiв у слова. Найкраще починати з коротких слів: «мама», «тато». Для перших урокiв корисно використовувати зображення поїзда з вагонами, які з’єднані один з одним. Або магніти, які збирають літери разом у слова.

Етапи 5 і 6: Читання слів / автоматизація підпроцесів

Якщо ваша дитина навчилася читати по складах, наступний етап — це читання слів і автоматизація підпроцесів. Попри те, що деякі люди вважають, що читання — це «природний» процес, що відбувається сам по собі, процес цей сам по собі складний і вимагає належного вивчення різних навичок і стратегій, таких як фонетичний метод навчання читання (навчання зв’язку між буквами і звуками) і фонемічна обізнаність. Читання є складним процесом, який не відбувається сам по собі. Кращий спосіб навчити дітей читати — робити це весело, щоб малюкам було цікаво.

Читання — одне з найважливіших умінь, яке дитина буде використовувати протягом усього свого життя. Все тому, що ми живемо в суспільстві, в якому навички грамотності, як і раніше, залишаються ключем до успіху. Коли здатність до читання не розвивається відразу, деякі батьки і педагоги турбуються, що вони роблять щось не так.

Але вибір «правильних» книг і «кращого» способу навчання читання залежить від індивідуальних особливостей дитини. Деякі діти відчувають труднощі в читанні, і це може бути пов’язано з труднощами в навчанні. Однією з найбільш поширених труднощів в навчанні є дислексія — виборче порушення здатності до оволодіння навичками читання і письма при збереженні загальної здібності до навчання.

Навчання дитини читаню починається з народження із постiйним зміцненням навичок попередньої грамотності. Проте, більшість дітей навчаються читати у віці від 5 до 7 років.

Крім того, читання впливає на здатність писати. Діти розвивають знайомство з більш складними структурами речень і починають використовувати та адаптувати їх, щоб висловити свої думки і емоції. Це найважливіший навик, який буде служити дитині у всіх областях навчальної програми: від уроків з іноземної мови до соціальних досліджень.

Гарна новина: хоча читання саме по собі — це складний процес, кроки, вжиті для того, щоб його побудувати, досить прості. Для того, щоб навчити дітей читати і зробити це приємним і корисним досвідом, спробуйте ці прості і перевірені часом стратегії.

Якщо ви почнете пошук в інтернеті за запитом: «навчити дитину читати», кількість різних доступних варіантів може здатися величезною. І все ж, більшість інструкцій і вказівок з читання є лише варіаціями або комбінаціями нижчеперелічених.

Використовуйте пісні і дитячі віршики для навчання дитини читанню

Дитячі пісні і дитячі віршики — це не просто весело. Рима і ритм допомагають дітям чути звуки і склади в словах, і це підштовхує їх до читання. Хороший спосіб побудувати фонемічного усвідомлення (одна з найважливіших навичок у навчанні читати) — плескати в долоні і читати віршики та пісеньки в унісон.

Зробіть прості картки зі словами для урокiв читанню в домашніх умовах

Виріжте прості картки і напишіть слово, що містить три звуки на кожному з них (наприклад, будинок, ліс, суп, дід). Запропонуйте дитині вибрати картку, потім прочитайте слово разом і тримайте три пальці. Попросіть дитину сказати перший звук, який він почув у слові, потім другий, а потім третій. Ця проста вправа вимагає зовсім небагато часу на підготовку і створює необхідну фонетику і навички декодування (озвучування слів). Якщо ваша дитина тільки починає з вивчення букв алфавіту, зосередьтеся на звуках кожної літери.

Залучайте дитину в багату друковану середу

Створюйте щоденні можливості для розвитку навичок читання вашої дитини, створюючи багату друковану середу в домашніх умовах. Перегляд друкованих слів (на плакатах, журналах, книгах, етикетках і т.д.) дозволить дітям бачити і застосовувати зв’язку між звуками і буквами. Коли ви перебуваєте на вулиці, вказуйте на літери на плакатах, рекламних щитах і знаках. Згодом ви можете змоделювати звучання букв, щоб створити слова. Зосередьтеся на першій букві у словi. Запитайте свою дитину: «З якої літери починається це слово?», «Які ще слова починаються з цієї літери?», «Яке ще слово римується з цим словом?».

Вчимося читати знайомі слова

Навчитися читати слова, які вже знайомі дитині, — дуже хороша практика. Такими словами можуть бути власне ім’я, імена батьків та інші. Показуйте дитинi слова, та допомогайте їх прочитати.

Читаємо з дитиною одне слово за раз

На початку занадто велика кількість тексту може відлякати юного читача. Переконайтеся, що на сторінці не дуже багато слів.

Ілюстрації і великий шрифт для читання

Картинки можуть допомогти дитині у формуванні зв’язку: картинка -> значення слова -> написання слова. Так, наприклад, дитина дивиться на зображення жирафа, мама пояснює йому, що це — жираф, а потім показує на це слово. Дуже допомагає, якщо слова досить великі і надруковані жирним шрифтом.

Грайте в ігри зі словами на прогулянцi або у дорозi

Нехай прості ігри зі словами увійдуть в вашу регулярну практику. Зосередьтеся на іграх, які заохочують дитину слухати, ідентифікувати і маніпулювати звуками в словах. Наприклад, почніть таких питань: «З якої літери починається слово?», «На яку букву закінчується слово?», «Які ще слова починаються з цієї літери?» і «Яке слово римується з цим словом?».

Грайте магнітиками з букв

Виголошуєте вголос прості слова і попросіть дитину скласти букви цього слова. Наприклад: кіт, будинок, сад. Поступово кількість букв в словах можна збільшувати.

Щодня читайте разом і задавайте дитині питання про прочитане

Багато людей не розуміють, скільки навичок може розвинути дитина, якщо вони просто будуть читати разом з нею. Адже дорослі не тільки показують малюкові, як звучать слова, але також вибудовують ключові навички розуміння і збільшують словниковий запас дитини. Але, перш за все, регулярне читання допомагає малюкові розвинути любов до читання, а це найголовніше!

Зміцнюйте навички розуміння прочитаного вашої дитини, задаючи питання під час читання. Дітей молодшого віку необхідно залучати до взаємодії з фотографіями (наприклад, «Ти бачиш човен? Якого кольору кішка?»). Дітям старшого віку необхідно ставити питання про те, що ви тільки що прочитали (наприклад, «Чому пташка боялася?» «Чому дівчинка злякалася вовка?»).

Природне читання

Деякі люди вважають, що діти не потребують якихось методiв з навчання читання, тобто, все одно зможуть навчитися читати природньо, проводячи час в багатому літературою середовищі.Вони припускають, що діти можуть вивчити правил писемної мови багато в чому так само, як вони вчаться розуміти розмовну мову, за умови, що їм відкритий доступ до цікавих книг.

Термін «природне читання», мабуть, був придуманий обчислювальним біологом Тімоті Кайлінгом, який написав книгу, що розповідає про те, як він вчив своїх дітей читати, коли вони були маленькими.

Кайлінг вважає, що найкращий вік для дитини, щоб навчитися читати: від одного до трьох років. Мозок маленьких дітей найбільш сприйнятливий. Він стверджує, що дуже важливо часто читати з дитиною і пропонує водити пальцем по тексту, який ви читаєте.

Хоча Кайлінг не вважає, що маленькі діти потребують для цього формального навчання читання, він заохочує грати з магнітними словами, буквами і алфавітними блоками, щоб ознайомити дітей з ними. Ідея полягає в тому, щоб надати дітям багато можливостей і створити кореляцію між письмовою та розмовною мовою.

Вибирайте книги, які діти хочуть читати

Часто діти найбільш схильні до читання, якщо вони зацікавлені в матеріалі з самого початку. Візьміть дітей в магазин, і нехай вони самі виберуть книги, які їх зацікавлять.

Будьте терплячі: кращий спосіб навчити дітей читати — це зробити процес навчання веселим та цiкавим

Кожна дитина вчиться в своєму власному темпі, так що завжди пам’ятайте: найголовніше, що ви можете зробити — це зробити процес приємним. Регулярно читаючи разом з дитиною, складаючи слова і дозволяючи малюку самостійно вибирати книги за смаком (нехай навіть смак — це просто красива обкладинка), ви зможете прищепити дитині любов до читання.

Найголовніше, не забудьте , що читання має відбуватися без стресу. Сприймайте помилки як частину навчання. Якщо дитина втомилася читати, зробіть перерву. Для початку 15-20 хвилин читання три рази в тиждень буде достатньо. Якщо дитина стає засмученою і відчуває труднощі з фокусуванням, скоротіть час або візьміть більш легкий текст. Створіть затишну і турботливу середу для читання.

Будьте первым, кто оставит комментарий!

    Добавить комментарий

    Ваш адрес email не будет опубликован.